‫ WMG

WMG: تقویت شرکت‌های کوچک و متوسط از طریق به‌کارگیری مرزهای دانش و ایجاد ظرفیت

دانشگاه Warwick همواره به عنوان یکی از 10 دانشگاه برتر بریتانیا در حوزه‌ی آموزش و تحقیقات شناخته می‌شود. WMG که مخفف عبارت Warwick Manufacturing group می‌باشد، در طول سالیان گذشته به عنوان یکی از بزرگ‌ترین دپارتمان‌های این دانشگاه شناخته می‌شود. این دپارتمان یک مؤسسه‌ی جهانی است که بیش از 500 محقق دارد و سالانه پروژه‌های تحقیقاتی با گردش مالی سالانه بیش از 180 میلیون پوند را اجرا می‌کند.
مسئولیت محوری WMG تقویت کردن توانمندی صنعتی کشور انگلستان در حوزه‌ی ساخت تجهیزات مختلف است. WMG این مهم را از طریق “تبدیل توانمندی‌های آکادمیک به کاربرد در حوزه‌ی صنعتی و سازمانی با ایجاد ارزش افزوده‌های نوآورانه برای آنان” به انجام می‌رساند. برای نیل به این هدف، مؤسسه با کمپانی‌های مختلف در بخش‌های صنعتی مختلف ماند اتومبیل‌سازی، هوافضا، صنایع دفاعی، الکترونیک و دیجیتال، انرژی و یوتیلیتی، صنایع غذایی و نوشیدنی، سیاستگذاری و حاکمیت دولتی، سلامت و دارو همکاری دارد. این مؤسسه با شرکت‌های هم‌چون Jaguar، Land Rover، TATA، TVS، BAE Systems، AstraZeneca، Siemens، GlaxoSmithKline، Airbus و بیش از 4000 شرکت کوچک و متوسط صنعتی همکاری داشته است.

تیم حمایتی از شرکت‌های کوچک و متوسط با نقش محوری تسهیل‌گر

WMG تیمی 20 نفره متشکل از تخصص‌های مختلف برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسطی که ارزش محوری آن‌ها ساخت نوآورانه‌ی تجهیزات است را تشکیل داده است. بسیاری از اعضای تیم در کنار تجربه در حوزه‌ی تحقیق و توسعه و پژوهش‌های کاربردی، از سابقه‌ی فعالیت در صنایع برخوردار هستند و این تجربه‌ی دو وجهی به آنان این اجازه را می‌دهد تا هم با شرکت‌های کوچک و متوسط و هم با محافل آکادمیک در ارتباط باشند. این تیم 20 نفره هم‌چنین به منابع آکادمیک گسترده‌ای که در دانشگاه وارویک موجود است دسترسی دارند. برنامه‌های زیادی توسط این تیم برای حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط در سه محور اصلی آگاهی‌بخشی، پژوهش و آموزش اجرا می‌گردد.
تیم شرکت‌های کوچک و متوسط WMG برنامه‌هایی را در راستای آگاهی‌بخشی به این دسته از کسب‌وکارها اجرا می‌کند. این برنامه‌ها شامل برگزاری کارگاه‌های آموزشی و به کارگیری ابزارهای آموزشی در ساختمان خود شرکت‌ها برای آموزش و آگاهی‌بخشی درباره‌ی نوآوری‌ها، ابزارها و تکنولوژی‌های جدید در حوزه‌ی ساخت است.
این تیم هم‌چنین رویدادهایی برای افزایش سطح تعامل و همکاری میان شرکت‌ها برگزار می‌کند تا شرکت‌ها به سطح بالایی از دسترسی به سایر شرکت‌ها برای برقراری ارتباط داشته باشند و ایحاد فرصت‌های جدید در حوزه‌ی کسب‌وکار خود اقدام کنند.
در آن‌سوی فعالیت‌های آگاهی بخشی از سوی تیم شرکت‌های کوچک و متوسط، WMG از کسب‌وکارها برای رفع نیازهایشان در حوزه‌ی تحقیق و توسعه نیز حمایت می‌کند. این حمایت از طریق جذب حمایت‌های مالی از سوی سازمان‌های ملی و بین‌المللی انجام می‌گیرد. هم‌چنین خود WMG در تحقیق و توسعه با این شرکت‌ها همکاری می‌کند. گستره‌ی حمایت WMG از شرکت‌های کوچک و متوسط در حوزه‌ی پژوهش، استخراج مشخصات اولیه و طراحی محصول، انجام آزمایشات بر روی محصولات، تحقیق و توسعه و آزمایشات اعتبارسنجی از طراحی‌های مفهومی و آزمایشگاه تا تولیدات مقیاس صنعتی را در بر می‌گیرد.
علاوه بر این، شرکت‌های کوچک و متوسط اجازه دارند تا از تجهیزات پیشرفته‌ی WMG نیز استفاده کنند.
سومین جریان حمایتی WMG از شرکت‌های کوچک و متوسط، آموزش این شرکت‌ها در سه سطح مختلف است. در سطح اول کارمندان شرکت‌های کوچک و متوسط می‌توانند در دوره‌های آموزشی مختلف برای ارتقای توانمندی‌ها و مهارت‌هایشان بهره‌مند گردند. علاوه بر این، شرکت‌های کوچک و متوسط می‌توانند در برنامه‌های آموزشی مختص دانشجویان مشارکت داشته باشند. هم‌چنین اعضای شرکت‌های کوچک و متوسط می‌توانند از استعدادهای دانشگاه که در زمینه‌ها‌ی مختلف مهارت دارند، تحت برنامه‌های کارآموزی و کارورزی بهره‌مند شوند.
روش منحصر به فرد WMG برای موفقیت:
موفقیت برنامه‌ی WMG برای شرکت‌های کوچک و متوسط از کنار هم قرار گرفتن چند فاکتور اساسی نشأت می‌گیرد. مهم‌ترین عامل، سرمایه‌گذاری دانشکگاه وارویک و WMG بر روی حوزه‌ی تجهیزات و زیرساخت بوده است و از این حیث WMG به یکی از مهم‌ترین مراکز تحقیقاتی و آموزشی تبدیل شده و یکی از سرآمدان کشور انگلستان در حوزه‌ی توسعه و انتقال تکنولوژی است.
نقش تیم بیست نفره‌ی WMG در حوزه‌ی تعامل با شرکت‌های کوچک و متوسط در موفقیت و اثرگذاری برنامه‌ها بسیار برجسته بوده است. مهارت اصلی این تیم شکل دادن به همکاری میان بازیگران مؤثر در رشد شرکت‌های کوچک و متوسط و فهم عمیق آنان از مفهوم این گونه از شرکت‌ها بوده است. تخصص آن‌ها این اجازه را به آن‌ها می‌دهد تا حمایت‌های مختلف را به شرکت‌های کوچک و متوسط عرضه کنند، فهم درستی از مسائل و نیازهای این شرکت‌ها اعم از فقدان برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، مسائل مالی و منابع انسانی، در زمان‌های مختلف پیدا کنند. با توجه به این فهم از نیاز این شرکت‌ها، تیم WMG برنامه‌های آموزشی خود را منطبق بر این نیازها و مسائل شرکت‌ها اجرا می‌کنند و تبلور آن در زمان‌بندی دوره‌های آموزشی و محتوای دوره‌ها است.
علاوه بر این تیم شرکت‌های کوچک و متوسط WMG، مکانیزمی را توسعه داده‌اند که دانشجویان با توانمندی‌های مشخص انتخاب شوند و جذب این شرکت‌ها برای کارورزی گردند. این مکانیزم محدود به ایجاد ارتباط میان دانشجویان و کمپانی در قالب کارورزی نمی‌شود و در مواردی، کمپانی‌ها در تدوین دروس مشخص برای دانشجویان نیز همکاری می‌کنند.
از آن‌جایی‌که این تیم 20 نفره از نظر توانمندی نمی‌تواند دامنه‌ی فعالیت‌های خود را بسیار گسترده در نظر بگیرد، تنها در حوزه‌ی شرکت‌هایی از صنایع مشخص که ارزش پیشنهادی آن‌ها متمرکز بر روی نوآوری در حوزه‌ی ساخت است، برنامه‌ریزی می‌کنند. به طور کلی حمایت‌های تیم 20 نفره شامل شرکت‌ها و پروژه‌هایی می‌گردد که حمایت WMG برای آن‌ها ایجاد ارزش افزوده کند. این رویکرد تیم را به جهتی سوق می‌دهد تا در حوزه‌ی کاری خود تخصص و دانش بیش‌تری کسب کند. در تمام این همکاری‌های میان WMG و شرکت‌های کوچک و متوسط، حمایت کادر ریاست دانشگاه از این برنامه و در اختیار قرار دادن امکانات پژوهشی و زیرساخت‌ها امری و حیاتی و مهم در موفقیت این برنامه بوده است و آمارها حاکی از موفقیت این برنامه بوده است. در طول فعالیت این برنامه در طی 10 سال گذشته، بیش از 1400 شرکت کوچک و متوسط مورد حمایت قرار گرفتند، برای بیش از 190 نفر شغل ایجاد گردیده است و بیش از 330 شغل که در خطر از بین رفتن بودند، حفظ گردید. 270 محصول جدید در شرکت‌های کوچک و متوسط با حمایت این تیم توسعه داده شده است، 20 کسب‌وکار جدید راه‌اندازی گردیده است و شبکه‌ای از 500 شرکت کوچک و متوسط در طی این ده سال با یکدیگر مرتبط گردیده‌اند. WMG به عنوان یک همکار مورد اعتماد برای کسب‎‌وکارهای کوچک و متوسط محلی شناخته می‌شود و عمدتا در حوزه‌ی تحقیق و توسعه با این شرکت‌ها مشارکت کرده و 55 میلیون پوند این فعالیت‌های تحقیقاتی برای این مؤسسه سودآوری داشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *