فناوری : طراحی و توسعه اپلیکیشن «ماسک» سامانه فاصله‌گذاری هوشمند

نام فناور: دکتر علی شریفی زارچی
شماره تماس: 02166166301
آدرس ایمیل: tto@sharif.ir
تاریخ معرفی: 1399/02/15
خلاصه طرح: با شیوع بیماری کرونا در کشور در صدد برآمدیم تا اپلیکیشنی طراحی کنیم که باعث حفظ سلامت افراد سالم و جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر کرونا در میان افراد شود.
برچسب ها:

مقدمه

با شیوع بیماری کرونا در کشور در صدد برآمدیم تا اپلیکیشنی طراحی کنیم که باعث حفظ سلامت افراد سالم و جلوگیری از شیوع هر چه بیشتر کرونا در میان افراد شود.

اپلیکیشن «ماسک» که تا کنون یک میلیون نفر آن را روی تلفن‌های همراه خود نصب کرده‌اند، رفت‌وآمدهای فرد تحت کنترل قرار می‌گیرد به طوری که کمک می‌کند بهتر از سلامتی خود محافظت کنیم و رفت‌وآمد در یک منطقه و افراد بیمار را تحت نظر و کنترل داشته باشیم.

با استفاده از این اپلیکیشن، اگر فردی این اپلیکیشن را نصب کند و بعد مبتلا به ویروس کرونا شود، اماکنی که از آنها عبور کرده مشخص می‌شود و افراد دیگری که سالم هستند می‌توانند از این اماکن مطلع شوند.

ماموریت «ماسک»

گام‌های اجرایی در طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

  • دسته‌بندی مناطق بر اساس میزان تردد بیماران و گسترش بیماری به مناطق «پرخطر»، «متوسط» و «کم‌خطر» و اعلام سه سطح پروتکل فاصله‌گذاری اجتماعی
  • الزام بیماران با تشخیص قطعی مثبت و خانواده آنها به استفاده از «ماسک» برای اعمال قرنطینه خانگی
  • کنترل ورود شهروندان به ادارات دولتی، موسسات عمومی، ناوگان حمل‌ونقل شهری و بین‌شهری و تاکسی‌های اینترنتی با کنترل بارکد ماسک یا کد ملی
  • کنترل و محدودسازی تردد خودروهای شخصی متعلق به افراد برچسب نارنجی/ قرمز/ بنفش
  • انجام غربال‌گری هدفمند افرادی که بالاترین مخاطره ابتلا را دارند.
  • تعیین نقاط وقوع بیشترین تماس بین بیماران و سایر افراد و اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش تردد در این نقاط

تعیین علائم بالینی بدن در نرم‌افزار «ماسک»

در این نرم‌افزار 11 پارامتر از علائم بیماری در بدن فرد تعیین شده است، پارامترهایی همچون دمای بدن، سرفه، گلودرد، احساس ضعف و بی‌حالی، تعداد تنفس در دقیقه، میزان حبس نفس و… در این اپلیکیشن مشخص شده است که از این طریق به کاربر میزان مخاطره بیماری را اطلاع می‌دهد.

تعداد این پارامترها نسبت به سایر اپلیکیشن‌ها بیشتر و کامل تر است. با شدت یافتن علائم فرد، اپلیکیشن پیشنهاد می‌دهد که فرد به مراکز درمانی مراجعه کند، در واقع اطلاع‌رسانی به کاربر در خصوص علائمش هدفمند می‌شود.

موضوع توسعه نرم‌افزار درباره کرونا در ایران به عنوان سومین کشور دنیا آغاز شده است، کشورهای چین و کره جنوبی پیش از ما شروع کردند آن هم به این دلیل بوده که شیوع بیماری کرونا در این کشورها زودتر از کشور ما بوده است.

ضرورت نصب اپلیکیشن

با توجه به اینکه اگر فردی مبتلا به کرونا باشد ولی هنوز این بیماری در فرد هویدا نشده ولی ناقل بیماری است، نیاز است که این اپلیکیشن نصب شود زیرا می‌تواند مانع از انتقال بیماری به صداها هزار نفر شود.

وقتی فردی مبتلا به بیماری شود آن منطقه یا محل بدون اینکه مشخص شود چه کسی مبتلا به کرونا شده، مشخص می‌شود تا افراد ساکن آن منطقه مطلع شوند.

در استفاده از این اپلیکیشن نیازی به آنلاین بودن نیست. این اپلیکیشن با اخذ اجازه از کاربر اطلاعات را ثبت می‌کند و در هر مرحله نیاز به کسب اجازه از کاربر وجود دارد.

برخی اماکن مانند شهرداری در این اپلیکیشن مشخص شده‌اند. کاربر می‌تواند هم به صورت آنلاین و هم بعد از آنلاین شدن، اطلاعات مکان‌هایی که در طول روز حضور داشته را به نرم‌افزار بدهد.

البته نیازی نیست که مدام کاربر به اپلیکیشن مراجعه کند تا مراجعه به مکان‌ها را مشخص کند این گزینه‌ها برای کاربر وجود دارد که آنلاین مشخص شود یا اطلاعات وارد شود.

وقتی که کاربر به اینترنت وصل نباشد به محض وصل شدن، مکان‌ها را با حفظ حریم خصوصی کاربر به دیتابیس منتقل می کند.

تقاضاهای کشورهای خارجی برای نصب اپلیکیشن ایرانی

در حال حاضر انگلستان، کانادا و آمریکا در حال توسعه این اپلیکیشن هستند. در حال حاضر نامه‌هایی از چندین متخصص کشورهای مختلف داشتیم که علاقه‌مند هستند از این اپلیکیشن استفاده کنند و آن را در کشورهای عربی و انگلیسی توسعه دهند.

اولویت ما کشور خودمان است ولی اگر کشوری متقاضی باشد به خاطر مسئولیت انسانی قطعاً با آنها همکاری خواهیم کرد.